نشریات قدیمی تا ۳۰ سال دیگر، قابل استعمال نیستند

به گزارش ایسنا، مراسم افتتاح پاره نشریات کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران تعاقب روز یکشنبه (۲۱ مهر ماه) با حضور محمود نیلی احمدآبادی (رئیس دانشگاه)، حجت اسلام و المسلمین رسول جعفریان (رئیس قفسه مرکزی)، سید بی نظیر قاسمی (پژوهشگر تاریخ مطبوعات)، علی دهباشی (مدیر روزنامه بخارا) و جمعی از استادان دانشگاه و پژوهشگران برگزار شد. 

حجت اسلام جعفریان _ رئیس هيئت دولت مرکزی دانشگاه تهران _ در این مراسم، در سخنانی درباره فرآیند راه اندازی حصه نشریات قفسه این دانشگاه، اعتراف کرد: به نعوظ کلی قفسه دارای بخش های مختلفی است. بخش کتاب های چاپی که به تاریخچه های قیمتی و سنگی سربی و خطی و تاریخ های چاپی معمولی (فارسی، عربی و لاتین) انشعاب می شود. مدخل اسناد کتابخانه نیز داخل مجموعه خطی نگه داری می شود. 

او دنباله قسط: بخشی که بخاطر کتابخانه مرکزی بسیار وقار دارد و سرمایه های زیادی را همچنین تو خود جای داده است، بخش نشریات (مجلات و مجله ها) است که به دو بخش فارسی و عربی و لاتین تقسیم می شود. از اول نشریاتی برای این حصه جمع آوری می شد، اما زمانی بوسیله لباس شدید تازگی قفا شد که دانشگاه کلکسیون عظیم نشریات شخصی به صیت محمد رمضانی، از کتابفروش های مشهور و قدیمی ناصرخسرو را بعد از درگذشت او خریداری کرد. پهلو همین بنیان پایه این بخش از کتابخانه اتمام شد.

جعفریان خاطرنشان کرد: بی آرامی اکنون تو کشور مجموعه آستان قدس رضوی، کتابخانه مجلس، قفسه ملی و کتابخانه دانشگاه تهران در مملکت نشریات مجموعه های خوبی دارند. طبق آخرین آمار، حصه نشریات هيئت دولت دانشگاه تهران ۲ هزار و ۷۶۴ عنوان مجله فارسی، ۲ هزاره و ۶۴۸ روزنامه لاتین،  یک هزار و ۹۸۹ عنوان روزنامه فارسی و ۱۰۲ عنوان مجله لاتین در اختیار دارد. پیشتر اینها در طبقات مختلف قفسه بودند و از نظر دسترسی مشکلاتی بود داشت، ولی الان بوسیله معاون افرادی همچون بی مانند قاسمی، علی دهباشی، رحمانی، سلیمانی و … این نشریات داخل یک مدخل متمرکز شده اند. 

رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران همچنین اظهار کرد: اجرای این طرح حدود ۴۳۰ میلیون نفقه داشت که توسط بینیاد مستضعفان ادا شد. تو حال حاضر یک پنجم نشریات موجود داخل این مقدر شدن صحافی نشده هستند که بخاطر صحافی آنها احتیاج به مبلغی حدود ۱۰۰ میلیون داریم. این درحالی است که این نشریات دارای ارزش یدکی هستند و نیاز به مراقبت دارند.

او با رمز به مشکلات جابه جایی روزنامه های قدیمی و اسکن نشریات، یادآور شد: بخشی از نامه در طبقات فوقانی است که ما نمی توانیم آنها را جابه جا کنیم، چراکه با یک تکان فرومی ریزند و باید حتما اسکن شوند؛ اگر نه تا ۲۰ خواه ۳۰ سال دیگر اصلا سزاوار سرزنش استفاده نیستند.  

در این مراسم همچنین از کتاب «روزنامه ها و مجله های کمیاب دانشگاه تهران» به قلم سید فرید قاسمی رونمایی شد. 

انتهای پیام