“گوت”سنگسری ها؛ بزرگترین سیاه چادر عشایر ملک

بوسیله گزارش ایسنا، منصور بیرقی تو نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه استان سمنان، بیان کرد: عشایر ایل سنگسر از حجم و توانمندی بسیاری برخوردارند و با توجه بوسیله تولید زیاد از 80 ماده لبنی از مشتقات شیر از دیدن تنوع لبنیات غنی ترین ایل در بین عشایر کشور محسوب می شود.

وی از تولید زیاد از 40 نوع نان محلی درون بین این عشایر به نشانی یکی دیگر از محدودیت های بارز عشایر سنگسری یاد کرد و ادامه داد:  تقلا دبیرخانه جشنواره بر این است که این مهمانی به محلی بخاطر عرضه و معرفی کردن توانمندی های این ایل بزرگ تحول شود.

ادیب عید ملی ایل سنگسر از افتتاحیه این جشنواره در عصر روز چهارشنبه 15 آبان خبر داد و خاطرنشان کرد: عبور نمادین گروه های عشایری، عبور گروه سواران ایل، دسته های جداگانه مردان و زنان عشیره سنگسر، حمل و نمایش تصاویر شهدای این ایل از لفظ تعدادی از نوجوانان و جوانان و همچنین عبور نمادین گروه هایی از عشایر ایل قشقایی، عشایر تازی و دیگر دسته های عشایری میهمان از دستور کار های افتتاحیه عید است که به قیافه متفاوتی برگزار خواهد شد.

بیرقی از افت بدل کاران برجسته کشوری از ارتفاع 2000پایی بوسیله نشانی یکی دیگر از برنامه های افتتاحیه جشنواره نام برد و افزود: بعد از آیین افتتاحیه، بزرگترین جشنواره روباز صنایع دستی استان درون مهدیشهر گشادن خواهد شد.

وی از رونمایی از المان عشایر ایل سنگسر به عنوان یکی دیگر از برنامه های روز نخست جشنواره نام سرما و گفت: برپایی یک کمپ عشایری با استفاده از سیاه چادر و برپایی جشن امامت از دیگر برنامه های پیش بینی شده تو جشنواره است.

بیرقی از برگزاری جشن مبصر عشیره سنگسر در روز دوم جشنواره وقوف داد و اظهار کرد: در این جشن بزرگ دستور کار های شاد و متنوعی با حضور برخی از کمدین های برجسته برگزار می شود.

دبیر جشنواره ملی عشیره سنگسر از پیاده روی مبصر خانوادگی تو صبح سوم روز جشنواره خبر داد و گفت: پاسداری از قهرمانان و ورزشکاران مهدیشهری و خصوصا تقدیر از تیم هاکی مهدیشهر که امسال به قهرمانی در کشور رسید از دیگر پروگرام های این روز پایانی جشنواره است.

وی از برگزاری جشنواره غذا درون حاشیه این عید ملی خبر عدالت و افزود: نمایشگاه بزرگ عشیره سنگسر تنها محدود به سه روز عید نیست و تا 10 روز ادامه دارد.

دبیر جشنواره ملی عشیره سنگسر با اشعار اینکه این جشنواره سیزدهمین مهمانی ایل سنگسر است خاطرنشان کرد: این جشنواره داخل سال های ابتدایی تو سطح محلی برگزار می شد، یکی دو سالی در ییلاقات مهدیشهر و یک وعده همچنین در تهران برگزار شد اما امسال این جشنواره به نشانی یک جشنواره مبصر ملی با حضور قسمت قسمت کردن هایی از عشایر استان های دیگر تو مهدیشهر برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه درون مهمانی پیشین نزدیک بوسیله 40 هزار بازدیدکننده از سایت جشنواره بازدید داشتند اقرار کرد: پیش بینی می شود با توجه به ارتقا مهمانی از استانی بوسیله ملی و گستردگی و تنوع برنامه ها امسال بالغ بر 100 هزار نفر از سایت جشنواره دیدار کنند.

به گزارش ایسنا، سیاه چادر عشایر عشیره سنگسر که از آن به نشانی بزرگترین سیاه چادر کشور یاد می شود داخل گویش انسان این عشیره به “گوت”معروفیت دارد و محل برپایی آن نیز گوت که مال”نامیده می شود.

 انتهای پیام