«استیناف» سرلوحه طولانی فعالیت های فرهنگی هنری مساجد درون کشور است

به گزارش ایسنا به نقل از روابط اشتراکی ستاد هماهنگی کانونهای فرهنگی هنری مساجد، مشاور وزیر نزاکت و ارشاد اسلامی تو پیامی به مناسبت (۲۵ آذر) روز پژوهش اظهار کرد: در ارتکاب دستور کار های پژوهشی، باید به دقت در آیات قرآن کریم و روایات تبعه بیت (علیهم السلام) و بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نگریست و برای آینده انقلاب اسلامی، پروگرام ریزی کرد.

متن پیام حجت الاسلام والمسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی» مباشر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس ستاد هماهنگی کمیسیون های فرهنگی هنری مساجد کشور به این تطویل است:

پژوهش پایه حکمت است و خداوند متعال در آیه ۲۶۹ سوره بقره می فرماید: «یُؤْتِی الْحِکْمَةَ مَنْ یَشَاءُ وَ مَنْ یُؤْتَ الْحِکْمَةَ فَقَدْ أُوتِیَ خَیْرًا کَثِیرًا وَ مَا یَذَّکَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ»؛ (خدای متعال) حکمت را به هر کسی که بخواهد می دهد و کسی را که خداوند حکمت می دهد، قطعاً خیرکثیری داده است و این منبع را متذکر نشوند مگر کسانی که صاحب شعور و درک و ادراک اند؛ همچنین تو آیه ۱۱ سوره مجادله بیان فرموده: «یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ»؛ یعنی، علم که از مصادیق حکمت است، باعث بالا انسان است و باز فرموده: «فَلَوْ لا نَفَرَ مِنْ کُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طائِفَةٌ لِیَتَفَقَّهُوا فی الدّین»؛ پس چرا گسیل نشوند از هر قسمت قسمت کردن جمعی از آنان تا معرفت قرض بیاموزند…» داخل اینجا نیز به کسب علم ِدین و فقاهت که از مسائل و مبانی مهم دین بیانگر اسلام است سفارش شده است.

آری، استیناف امری بنیانی در اسلام بوده و در قرآن سخی نیز به تناسب موضوعات و مفاهیم مختلف، از جمله: علم، تعقل و تدبّر به کرّات به آن پرداخته شده است. استیناف و پروگرام ریزی بی عیب در منظر پیک اکرم (صلی الله محصول وآله وسلم) نیز به قدری مهم حیات که فرموده اند: «به خشکی امدن امت دوست نه از فقر، بلکه از برنامه ریزی نادرست (سوءتدبیر) بیم دارم.»

فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی)، در بیانیه گام دوم انقلاب همچنین در ابعاد مختلف بوسیله این موضوع پرداخته و آن را از برکات بزرگ انقلاب اسلامی دانسته و حرکت موتور پیشران کشور درون عرصه ی معرفت و فنّاوری را که باعث ایجاد زیرساخت های خطیر و اقتصادی و عمرانی گردیده تا اکنون ثمرات بالنده ی آن روزبه روز فراگیرتر شود، ناشی از استیناف دانسته است؛ درحالی که ایرانِ پیش از انقلاب، در تولید علم و فنّاوری صفر بود و در صنعت به جز مونتاژ و در بصیرت به مگر ترجمه هنری نداشت.

پس باید در ادا برنامه های پژوهشی، بوسیله دقت درون آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت (علیهم السلام) و بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نگریست و برای آینده تنش اسلامی، برنامه ریزی کرد.

از این رو، ستاد هماهنگی کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور، با بهره گیری از قرآن کریم، آیات و روایات و بیانات معظم له در گام دوم انقلاب اسلامی؛ در سند تحول راهبردی خویش این موضوع را سرلوحه فعالیت های فرهنگی و هنری قرارداده و تو قالب های زیر به آن توجه ویژه نموده است: ۱. طراحی و اجرای دوره های آموزشی. ۲. ارتقاء دانش، معرفت و تسلط قرآنی مدیران، مربیان و کارشناسان. ۳. برگزاری جشنواره های فرهنگی هنری نوزاد های مسجد با رویکرد همزیستی مؤمنانه. ۴. طرح کلیسا کانون مشورت و گفتگوهای فرهنگی. ۵. متد اندازی هسته های فرهنگی، مدنی و هنری در مساجد. ۶. طراحی و فعال سازی مجتمع های خاص بانوان به منظور افزایش همکاری زنان و خانواده تو مباحث رادیکال علمی، فرهنگی و هنری. ۷. طراحی و استقرار شبکه ارتباطات محلی، منطقه ای و ملی. ۸. بازنگری داخل تک گستره چگونگی فعالیت باشگاه ها در حوزه تاریخچه وکتابخوانی و ۹. توسعه تکنولوژی ارتباطات به منظور گسترش خدمات.

درون این راستا، ضمن تهنیت روز جهانی پژوهش به تمامی دست اندرکاران عرصه معرفت و لم ّآوری؛ از کلیه دلبستگی مندان دعوت می کنم تا با ارسال تحقیقات، مقالات و برنامه های علمی پژوهشی، بوسیله اختصاص در عرصه فرهنگ و هنر، ما را درون برنامه ریزی هرچه بهتر به منظور رونق روزافزون فعالیت های کانون های فرهنگی هنری مساجد ناحیه یاری نمایند.

انتهای پیام