تکلیف جا های ممنوع در نوروز کرونا چه می شود؟

به گزارش ایسنا، مرکز آمار ایران تعداد سفرهای بومی تو بهار سال ۱۳۹۸ را بیش از ١٠٢ میلیون عروج اخبار کرده است. انگیزه ۶۰ درصد از جمعیتی که تو آن گسستگی سال سفر رفته بودند، ملاقات دوستان و بستگان حیات. ٤٦ درصد از سفرها، اقامت شب هنگام داشت و ٥٤ درصد حزن بدون اقامت شب هنگام بود. این آمار می تواند الگویی باشد برای کنترل بهتر سفرهای نوروز ۹۹ که با وجود تاکید مکرر مقامات عالی ملک و خودداری فداکار استان ها از پذیرش مسافران نوروزی در مجادله کرونا، همچنان جریان دارد.

مستندات مرکز آمار مدال می دهد ۷۴ درصد از مسافران خزنده گذشته، ساختمان بستگان و آشنایان را برای اقامت تفویض کرده بودند و ۷ درصد حزن در ویلاها و آپارتمان های شخصی اقامت داشتند؛ اماکنی که ستاد ملی مدیریت کرونا دستورالعملی بخاطر کنترل آن ها ندارد، درحالی که زیادترین تقاضا را دارند.

ویلاها و آپارتمان های اجاره ای دومین گروه پرتقاضا بخاطر اقامت هستند که در بهار گذشته ۹ درصد از جمعیت را پوشش دادند. سهم چادرهای مسافرتی و کمپ های شخصی هم ۳ درصد بوده است. ۳ درصد از مسافران تیمار از اقامتگاه های عمومی، ۲ درصد از اقامتگاه های سازمانی و ۲ درصد دیگر از سایر اقامتگاه ها استفاده کرده بودند.

طبق مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا، در تعطیلات نوروز همگی این اقامتگاه ها باید تعطیل باشند. وزارت آموزش و تحصیل اعلام کرده در تعطیلات پیش رو،  مدرسه ها، تشک های دانشجویی و ساختمان معلم ها را در اختیار مسافران قرار نمی دهد. از طرفی، برخی شهرداران اعلام کرده اند اجازه برپایی چادر مسافرتی را نمی دهند. بوسیله اذن بعضی استانداران هم هتل ها و مراکز اقامتی مجوزدار برضد نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تعطیل شده و طرح پلمب خانه های مبله اجاره ای داخل برخی مناطق آغاز شده است. با این همه گزارش هایی به ویژه از استان های شمالی رسیده که مدال می دهد مسافران، ویلاها و ساختمان های انحصاری را برای گذراندن تعطیلات نوروز دربست کرده اند.

آمار دقیقی از این خانه های شخصی و اجاره ای وجود ندارد؛ اعدادی که هر از گاهی اعلام می شود معمولا تخمینی است. با بود صبغه اعتراض ها به فعالیت این مسکن ها، ولی دستورالعمل موکد و جماز بخاطر اصابت با آن ها بود ندارد. زمان حال در مجادله کرونا که قرار بود سفری ارتکاب نشود، ولی دوربین های کنترل جاده ها در شمال و جنوب کشور، تصاویری از تجمع خودروها را در واپسین روزهای سال ۹۸ مخابره می کنند، نگرانی درباره سرنوشت مهمانان این خانه ها بیشتر شده است.

ولی تیموری ـ دستیار گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در گفت وگو با ایسنا، درباره چگونگی کنترل این ساختمان ها که انحصاری قلمداد می شوند و اطلاعات ثبت شده ای ندارند و حتی درون برخی مناطق قابل وقوف نیستند، توضیح می دهد: نیروی انتظامی و وزارت بهداشت مسؤول کنترل خانه های مبله اجاره ای تو تعطیلات نوروز هستند. مصوبه کمیته فضاهای گردشگری و ورزشی در ستاد ملی مدیریت کرونا همچنین به آن ها ابلاغ شده و به دستور نو ای احتیاج نیست.

او با رمز به آن مصوبه که اقامت درون مدرسه ها، خوابگاه های دانشجویی، اقامتگاه های دولتی، زائرسراها، کمپ ها و چادرهای مسافرتی را در تعطیلات نوروز ممنوع کرده است، می گوید: با این که دستگاه ها تو این مورد سخت به تصمیم می رسند اما در این مورد وابستگی حاصل شد. از دید نوبت حزن فعالیت این مراکز در تعطیلات نوروز، غیرقانونی است.

معاون گردشگری با رمز به تعطیلی هتل ها در فدایی استان ها که اقامت مسافران را با نگرانی بیشتری همراه کرده است، اظهار می کند: علت این که تاکید داشتیم مراکز اقامتی دارای مجوز تعطیل نشود، این وجود که به هر حال گروهی از انسان داخل قصبه دیگری فقره ضروری دارند و ناچارند سفر کنند. در این شرایط هتل ها تعطیل باشند و مسافر سراغ ساختمانی های شخصی برود و ما مجبور باشیم با مسافر مقابله کنیم که چرا در این مسکن ها اقامت داشته، بهتر است یا این که سختگیری ها را نسبت به خانه های انحصاری و اقامتگاه های غیرمجاز اضافه دهیم و هتل ها را با بازرسی و حفظ کردن تدابیر بهداشتی باز نگه داریم؟

تیموری ادامه می دهد: استانی مثل مازندران که از زمان شیوع ویروس کرونا مدام از مردم خواسته به این استان سفر نکنند و حصه استان هایی بود که هتل ها را بلافاصله تعطیل کرد، حالا بوسیله شدت نسبت به فعالیت ساختمانی های مبله معارض است. مدیرکل میراث این استان می گوید مردم به سمت اجاره ویلا و بناء رفته اند.

او می افزاید: منیع است که استانداران رأی به تعطیلی هتل ها و مراکز اقامتی حلال داده اند و بوسیله عنوان مرجع عالی درون استان می توانند چنین تصمیم گیری ای داشته باشند، ولی ما سعی می کنیم آن ها را توجیه کنیم که در این شرایط بهتر است مراقب ساختمانی های دربست ای باشند و هتل ها را تحت کنترل باز نگه دارند. شاید با این رویه، سفرها و وضعیت سلامت مسافران را بتوان کنترل کرد.

کمک گردشگری درباره راه افتادن سفرهای نوروزی با وجود هشدارها و اخطارهای داده شده و سلب مسؤولیت برخی استان ها درون پذیرش مسافران نوروزی و رفتار قطعی پر حرارت وزارتخانه و کمیته فضاهای گردشگری و ورزشی برای توقف سفرها در پیک ویروس کرونا، می گوید: ما مجدد از مردم خواسته ایم تا اندازه ممکن از ادا سفرهای غیرضروری، دید و دیدار و تفریح پرهیز کنند و درون این مورد با سیاست های ستاد ملی مدیریت کرونا همسو هستیم. حتی پیگیریم با عادی شدن وضعیت، فرصت دیگری برای تعطیلات فراهم شود تا آدم سفر بروند. تلاش می کنیم مصوبه آن را از دولت بگیریم تا حتما اجرایی شود. امیدواریم با این اقدام، صدای زیر مردانه مردم برای سفر در تعطیلات نوروز کمتر شود.

تیموری می گوید: دایره جهانی جهانگردی اندوه از مردم خواسته مسؤولانه و با رعایت موارد احتیاطی و به لزوم سیر تکاملی کنند. سفر مسؤولانه یعنی فقط بوسیله خودمان فکر نکنیم، جامعه میزبان و محلی و سطح امکانات آن ها را درنظر بگیریم. امیدوارم مردم ایران به وقت اجبار جابه جا شوند و حتما پروتکل های وزارت بهداشت را رعایت کنند.

انتهای پیام