اعمال و فضایل ماه رمضان؛ ماه شب های ورد و دعا

به گزارش ایسنا، تو روایتی از پیامبر لایق اسلام (ص) علت اشتهار گذاری ماه خجسته رمضان به “رمضان” اینگونه بیان شده است. “این ماه را “رمضان” نامیدند در مدت گناهان را می زداید. ”

در برخی احادیث آمده است که “رمضان” یکی از نام های خدای سبحان است و نهی شده است که آن را بدون عزت و افزودن واژه “ماه” بوسیله فرمان ببرند. رسول گرامی اسلام (ص) می فرمایند: “نگویید “رمضان” چون “رمضان” یکی از اشتهار های خدای تعالی است. بلکه بگویید “ماه رمضان. ”

این ماه عظمت خاصی نسبت بوسیله دیگر ماه های سال دارد و تنها ماهی است که معروفیت آن در قرآن کریم آمده است.

ماه رمضان زمانی است برای هدایت مردم، اقرار راه، روش هدایت و استثنا ساختن ضایع از باطل، قرآن نازل شده است پس هر کس که این ماه را دریابد باید تو آن بسرعت بگیرد و هر کسی ناخوش و خواه در سفر باشد باید به همان تعداد از روزهای دیگر را روزه بگیرد.

حضرت علی (ع) در سخنرانی خود درون اولین روز از ماه میمون رمضان فرمودند: ” ای مردم، این ماه، ماهی است که خداوند بر ماه های دیگر برتری داده است همچون برتری ما طایفه اهل بیت (ع) بر دیگر مردم و ماهی است که درهای آسمان و درهای رحمت تو آن مفتوح شده و درهای دوزخ درون آن بسته می شوند. این ماه شما همچون ماه های دیگر نیست، روزهایش برترین روزها و شب هایش برترین شب ها و ساعاتش نیکوترین شایسته کردن ها است. ”

داخل مورد اعمال ماه مبارک رمضان در مفاتیح الجنان اعمال زیادی ذکر شده است که خوانندگان شایسته را جهت خواندن و ایفا این اعمال بوسیله مراجعه بوسیله این تاریخچه دعوت می کنیم، اما بوسیله طور کلی اعمال مافوق داخل ماه رمضان باخبر شده است.

۱- روزه: که از واجبات بر مؤمنین است. روزه وسیله ای است جهت تربیت روح و روان آدم. البته، بسرعت مختص بدن نیست بلکه روزه زبان، چشم، نفس، قلب، روح و طریق نیز ضروری است. روزه زبان عبارتست از: نگهداری و حراست واژه از دروغ و غیبت و تهمت و امثال این ها.

روزه چشم عبارتست از: خودداری نمایاندن چشم از نگاه کردن بوسیله مناظر ممنوعه و تابو. روزه گوش عبارتست از: خودداری کردن از گوش دادن سخنان باطل و ناحق و استتار و… روزه نفس که عبارتست از: ترک آرزوها و آمال دنیوی و ترک شهوات نفسانی، روزه قلب که عبارتست از: تخلیه دل از محبت دنیا و زینت های آن. بسرعت روح عبارتست از: تخلیه آن از آرزوی موهبت های اخروی. روزه گرفتن ضابطه عبارتست از: قطع نمودن از غیرخدا و باز داشتن روح و روان از غیر او. پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «بسرعت سپری در موافق آتش است. روزه بگیرید تا تندرست شوید. برای هر چیزی زکاتی است و زکات بدن ها روزه داری است. »

۲- قرائت قرآن: درون احادیث آمده است که ماه رمضان بهار قرآن است. معصوم صادق(ع) می فرمایند: «با قرآن به استقبال قرآن بروید. ضمن اینکه ثواب قرائت یک آیه از قرآن در ماه میمون رمضان موافق است با یک ختم قرآن در ماه های دیگر. »

۳- دعا و استغفار: ماه رمضان ماه دعا و استغفار است. روایت شده که امام ترک العابدین(ع) در این ماه جز بوسیله دعا و تسبیح و استغفار و تکبیر لب نمی گشود. چراکه برابر فرموده پیامبر(ص) : «دعای روزه گرفتن دار ردّ نمی شود. »

۴- خواندن ادعیه مخصوص ماه خجسته رمضان که تو هر روز و بخاطر تعقیبات نماز وارد شد. مشابه دعای یا علی خواه مجلل… و دعای اللهم ادخل علی… و دعای افتتاح و دعای سحر و دعای افطار و…

۵- شستشو نمایش دادن در این ماه که ثواب بسیار دارد.

۶- قرائت کردن نمازهای مخصوص ماه خجسته رمضان

۷- افطار که از لحظات بسیار قشری در ایام رمضان است. خداوند داخل این زمان هزار هزار کس یعنی یک میلیون نفر را در هر روز از ماه رمضان از آتش جهنم استقلال می دهد. ضمناً یکی از اعمال پسندیده و خوب ماه رمضان افطاری اعطا کردن به روزه گرفتن داران است که طبق روایت از امام صادق (ع) آمده است که افطاری دادن تو ماه رمضان مزد کسی را دارد که ۳۰ دربند مؤمن را آزاد کرده باشد.

۸- جادو: پس از افطار، سحر هم از لحظات مملو معنویت ایام رمضان است که ادعیه و اعمال مخصوص دارد. در حدیثی آمده است که (حق تعالی و ملائکه صلوات می فرستند کنار آن ها که استغفار می کنند داخل سحرها و سحری می خورند) قرائت کردن نماز شب و نافله، دعا و استغفار و… بی آرامی از اعمال جادو است.

۹- نوع دوستی در عبث مؤمنان، صله رحم، تفحص بوسیله درماندگان و مستحقان، صدقه و انفاق، قرائت کردن نمازهای واجب و مستحبی، صلوات بر پیامبر (ص)، دعا در حق مؤمنان و گذشتگان، قرائت قرآن و ادعیه، استغفار، یتیم نوازی و… از اعمال این ماه خجسته است.

تقویم این ماه

دهم ماه: مصادف با وفات حضرت خدیجه کبری (علیها السلام) یکی از بزرگترین زنان دنیا (در سال دهم بعثت) است.

پانزدهم ماه: روز ولادت سبط اکبر رسول خالق (ص)، حضرت امام حسن مجتبی (ع) (درون سال سومین هجری) است.

هفدهم ماه: سالروز پیروزی درون جنگ بدر در سال دوم هجری است.

نوزدهم ماه: سالروز چک خوردن امیر مؤمنان علی (ع) بوسیله مشت ابن ملجم اشقی الآخرین (درون سال چهلم هجری) است.

بیست و یکم ماه: سالروز شهادت مولای متّقیان، امیر مؤمنان علی بن ابی متقاضی (ع) (تو سال چهلم هجری) است که دنیا اسلام را در غم و بی آرامی عظیمی فرو برد.

منابع:

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی.

سایت تام فرهنگی مذهبی شهیدآوینی.

تاریخ «وفاق های رحمانی» ناشر، مرکز تحقیق به امور مساجد، طالع طبع: اول، تابستان ۱۳۹۲

انتهای پیام