بخاطر مین ها هیاهو تمام نشده است

به گزارش ایسنا به نقل از اداره کل روابط اشتراکی و امور بین الملل کانون، رضا موزونی نویسنده تاریخچه «شاید این کتاب منفجر شود» که سال گذشته از سوی انتشارات باشگاه پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده و توانسته تو دوسالانه بلگراد مزد «قلم طلایی» تصویرگری را توسط سمانه صلواتی تصویرگر این کتاب از آن خود کند، درباره داستان این اثر گفت: من به عنوان یک نویسنده در روستا گیلان غرب به دنیا آمدم؛ یکی از شهرهای مرزی کرمانشاه که در آن در شکم و متن فساد عمر کردم، لحظه کشیدم و ناروایی ها و انگبین های بسیاری را تجربه کردم. جنگ تحمیلی هشت سال کشش کشید و در نهایت تمام شد، کشورها صلح می کنند ولی هیاهو افزارها صلح را نمی شناسند. همچنان داخل مناطق مرزی ایران مین هایی وجود دارد که باعث شهادت افراد می شود.

موزونی تأکید کرد: من در تاریخچه «شاید این کتاب منفجر شود» نکات ایمنی را بوسیله کودکانی که درون مناطق مرزی زندگی می کنند، می گویم؛ اینکه از مسیرهای ناچیز ترددی که خطر وجود مین در آن ها هست، تردد نکنند. کودکان بسیاری درون مجادله های مختلف قربانی می شوند و بعد از مجادله ها هم جنگ افزارهای مختلف از عموم مین ها نمی دانند که غوغا کامل شده است؛ البته پرداختن بوسیله موضوع کودکان در جنگ، کار مشقت است زیرا غوغا خشن است. قصد من تو این تاریخچه این بود که هم مشکلات مناطق مرزی بخاطر کودکان و بزرگ ترها را اشعار کنم و همچنین مشکلاتی که در پشت مجادله برای کودکان ایجاد می شود.

او درباره تجربه باهم اتحاد کردن خود با سمانه صلواتی تصویرگر کتاب، اظهار کرد: وقتی خانم صلواتی پذیرفت که تصویرگری تاریخچه را انجام دهد، چندین جلسه گفت وگو کردیم. این پیوستگی نیکی حیات که ادیب و تصویرگر با هم مصاحبت کردیم. بعد از اتودهای مختلفی که از سوی ایشان ادا شد، آنچه مدنظر من وجود به قلم توانای تصویرگری سمانه صلواتی درآمد و او بوسیله نیکوکاری از پس این فقره برآمد.

این تاریخ آذر سال گذشته رونمایی شد و اینک در فروشگاه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و کلکسیون روستا تاریخچه در دسترس دلبستگی مندان استراحت دارد.

 انتهای پیام