از پاسپورت اشتی تا باز شدن مرزها

به گزارش ایسنا بوسیله نقل از سی ان ان، در تایلند، جایی که گردشگری ۱۸ درصد از تولیدات ناخالص تویی را درون برمی گیرد، مقامات این کشور ۶۵ درصد کاهش را برای شمار گردشگران پیش بینی کرده اند.

تو ماه آوریل، طولانی پروازهای بین المللی تایلند متوقف شد و بوسیله دنبال این شرایط، کسب و کار بسیاری از افراد با مشکلات جدی مواجه شد. برای شهید درآمد روزانه یکی از فروشندگان سوغاتی داخل تایلند که پیش از دعوا ویروس کرونا به ۳۰۰ دلار می رسید این روزها به ۲ دلار کاهش یافته است.

با حیات این قبیل مشکلات اقتصادی، کشورهای مختلف سراسر دنیا به دنبال راهی برای احیای مجدد کسب وکارهای وابسته به گردشگری هستند.

برای مثال، مقامات نیوزیلند و استرالیا نمایش طرحی بخاطر خلق کردن امکان عروج شهروندان دو ناحیه بوسیله یکدیگر داخل شرایطی که این تصمیم بی خطر باشد را در نظر گرفته اند. البته به نظر می رسد طرح پیشنهادی نیوزلند و استرالیا تا چند ماه آینده بی قراری تکمیل نشود.

کارشناسان معتقدند توفیق چشمگیر این طور طرح هایی به سال ها زمان نیاز دارد. همچنین این ظن را مطرح کرده اند که شاید هیچ گاه نتوانیم همچون گذشته سفر کنیم.

اگر بخواهیم نتیجه این طرح ها را در کوتاه مدت داخل رویت بگیریم، تماشاگر فعالیت دوباره گردشگری به رخ منطقه ای خواهیم حیات.

 در اروپا نیز استونی، لتونی و لیتوانی اعلام کرده اند مرزهای تویی سندیت را از پانزدهم «مِی» به روی شهروندان سه قلمرو باز خواهند کرد.

کارشناسان معتقدند بخاطر بسیاری از کشورها، امتداد اعطا کردن قرنطینه گزینه ای بلند مدت ازاله و بازکردن تدریجی مرزها درون آینده نه چندان دور رخ خواهد داد.

بوسیله گفته «ماریو هاردی» یکی از اعضای هيئت قانونگذاری مسافرتی آسیا و اقیانوسیه، ویتنام و تایلند نیز می توانند در ماه های آینده طرح مشابه نیوزیلند و استرالیا برای تبادل گردشگر را در رخصت کار قرار دهند.

«برندون سوبی» کارشناس سفر نیز معتقد است زمانی که کشورها به پشت کشوری برای تبادل گردشگر هستند، چند نکته را داخل نظر خواهند گرفت که دون کنترل درآمدن ویروس در آن کشور و یا سزاوار سرزنش اعتماد وجود داشتن آمار نمایش شده در خصوص مبتلایان به ویروس کرونا را شامل خواهد شد.

«بنجامین ایکوئینتو»، جغرافی دان گردشگری دانشگاه هنگ کنگ، معتقد است کشورهایی که روابط ژئوپلیتیک قوی داشته باشند در  این طرح شبیه همکاری خواهند داشت. برای شهید نیوزیلند و استرالیا روابط دیپلماتیک قوی دارند بنابراین انبازی با یکدیگر در طرح تبادل گردشگر قانون دان است.

اما پرسیدن بنیانی این است که همدستی چین به عنوان بزرگ ترین منبع گردشگری بین المللی کدام کشور خواهد بود.

تحقیقات نشان می دهد چینی ها بیشتر تمایل دارند به مناطقی که نسبت به آن ها آشنایی دارند، عروج کنند. بنابراین می نبوغ انتظار داشت، تایلند که سالانه میزبان ۱۱ میلیون گردشگر چینی است از جمله بدوی کشورهایی باشد که روابط گردشگری با چروک را از سر بگیرد.

اما بحران موجود برای کشورهایی که بوسیله شدت به مرزوبوم گردشگری وابسته هستند، لزوم ایجاد تعادل بین نگرانی های مرتبط با اشتی جامعه و مشکلات اقتصادی را می طلبد. تا اینکه اگر کشوری ناچار به افزودن تبادل گردشگر باشد لزوما به این ذهنی نیست که با هجوم شمار زیاد گردشگران مواجه شود.

تدابیر مختلفی را در پهلو تبادل گردشگر می توان در نظر گرفت. برای مثال تایلند طرح گلچین مناطقی مشخص بخاطر پیشگاه گردشگران خارجی را در نظر دارد که به این ترتیب، گردشگران فقط در یک منطقه مشخص همچون یک جزیره محضر خواهند داشت.

از دیگر طرح های پیشنهادی به استفاده از «پاسپورت مصونیت» توسط مسافران می قابلیت اشاره کرد که به دستیار آن، افرادی را که از ابتلا به ویروس کرونا داخل حمایت هستند می قابلیت وقوف کرد.

البته چروک اندوه اکنون از نسخه ای مشابه یعنی «کد کیوآر» بخاطر معارفه از وضعیت سلامت شهروندان هنگام ورود بوسیله اماکن اشتراکی استفاده می کند.

با این حال استفاده از «پاسپورت مصونیت» به این فرضیه که افراد بهبود یافته از کرونا مجددا گرفتار این ویروس نمی شوند، بستگی دارد. بر ماخذ اطلاعات منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت، در حال فراهم هیچ شواهدی از وجود آنتی بادی بخاطر جلوگیری از ابتلای مکرر فرد به ویروس کرونا کشف نشده است.

انتهای پیام